Kraków

producent drzwi
zewnętrznych
drewnianych

tel. 12 642 17 34

Parametry techniczne drzwi zewnętrznych AFB

15-04-2019 |

Wymiana Drzwi Zewnętrznych Wejściowych

Wymiana drzwi wejściowych w mieszkaniu wiąże się z utrudnionym obmiarem i większym nakładem robocizny na ich wymianę, niż na montaż drzwi do gotowego otworu. Mimo że obmiar pod wymianę drzwi wejściowych, w obu przypadkach, ogranicza się do określenia zewnętrznych wymiarów ościeżnicy, to przy obmiarze otworu z zabudowanymi, przeznaczonymi do wymiany drzwiami, obmiar jest trudniejszy ze względu na utrudniony dostęp do powierzchni surowych ścian. Przy takim obmiarze zwykle niezbędne są: przecinak i młotek, które są pomocne w odkuciu tynku i umożliwią dostęp do płaszczyzn surowych ścian (ewentualnie wiertarka którą przewiercamy tynk aby zbadać jaka jest jego grubość i w ten sposób obliczyć wymiar otworu pod drzwi wejściowe) .

Przy wymiarowaniu drzwi wejściowych należy pamiętać o tym, że próg będzie montowany na poziome gotowej podłogi, oraz że boczne luzy montażowe pomiędzy słupkami ościeżnicy, a ścianami winny wynosić po 1 -1,5 cm, zaś luz nad belką górną ościeżnicy a nadprożem winien mieścić się w przedziale pomiędzy 1-3 cm.

Należy przy tym pamiętać o ewentualnych dopłatach za niestandardowe wymiary drzwi wejściowych do mieszkań. Najczęściej koszty dostosowania wymiarów otworu do standardów, są znacznie niższe, niż dopłaty związane z wykonaniem drzwi o niestandardowych wymiarach.

Nakłady na dostosowanie otworu pod typowe drzwi wejściowe, warto ponieść szczególnie wówczas, gdy otwór pod drzwi jest mniejszy od wymaganego pod standardowe drzwi i "nowe" drzwi wejściowe nie byłyby zadawalająco wygodne (zbyt niskie lub wąskie) w przyszłym użytkowaniu, a przy tym NIE-tanie w zakupie.

Drzwi zewnętrzne - jakie wybrać ?

Na to pytanie wcześniej czy później musi znaleźć odpowiedz każdy inwestor.

Na rynku mamy bogaty wybór drzwi stalowych, aluminiowych, PCV oraz drewnianych. Każdy z tych typów wyróżnia się swoistymi właściwościami estetycznymi i parametrami użytkowymi.
Każdy z w/w typów ma swoje walety i wady. Zagednia te szczegołowo omowilismy na stronie głównej.

Sam wybór materiału z którego bedą wykonanae drzwi (i tym samym technologii ich wykonania) nie wystarczy do zamówienia drzwi, trzeba jeszcze podjąć decyzje w kolejnych, poniższych kwestiach technicznych.

Szerokość zewnętrzna ościeżnicy.

Wymagana szerokość otworu pod montaż wejściowych drzwi zewnętrznych winna być o 2-3 cm szersza od szerokości zewnętrznej ościeżnicy. Zgodnie z PN światło przejścia dla drzwi wejściowych winno być nie mniejsze niż 90 x 200 cm i nie może być ograniczone nie w pełni otwartym skrzydłem ani okuciami drzwiowymi. W praktyce oznacza to, że drzwi o świetle ościeżnicy 90 x 200 cm po montażu najczęściej nie będą spełniały wymagań tej normy ponieważ bardzo rzadko się zdarza aby skrzydło otwierało się więcej niż o 135 st. i tym samym nie przysłaniało jej światła. Wygodniejszym rozwiązaniem i bardziej efektownym (w odniesieniu do architektury domu) jest zamówienie drzwi szerokości światła ościeżnicy znacznie większym niż wymagane normą 90 cm ponieważ unikniemy tym samym problemów związanych z odbiorem domu i przy tym wymiarze łatwiej wnosić do domu duże przedmioty, meble itp. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy drugie drzwi w wiatrołapie/ganku nie są na przeciw drzwi wejściowych. Oczywiście, że funkcjonalności użytkowej nie poprawią nawet szerokie drzwi wejściowe, jeżeli tuż za nimi będą zamontowane, prowadzące do głównej części domu, drzwi "80-ki" o świetle przejścia wynoszącym 80 cm. W tym przypadku tylko aspekt estetyczno-architektoniczny może przemawiać za wyborem drzwi szerszych od standardowych. Drzwi węższe od standardu, tj o świetle przejścia ościeżnicy mniejszym niż 90 cm, montuje się zwykle w przypadku wymiany drzwi w już zamieszkałych budynkach oraz do garaży, kotłowni, ogrodowych wejść do domu, lub gdy architektura ewentualnie konstrukcja budynku nie pozwalają na poszerzenie otworu. Praktycznie nie ma ograniczenia jeżeli chodzi o zamawianie drzwi węższych od standardowych. Ograniczeniem tutaj może być tylko wzór drzwi. Nie każdy model drzwi, można wykonać w bardzo wąskim wymiarze i nie każdy model drzwi, będzie dobrze wyglądał w znacznie zwężonej, albo poszerzonej wersji.

Wysokość zewnętrzna ościeżnicy.

Zwykle docelowy poziom podłogi/posadzki po obu stronach drzwi, a dokładniej progu drzwi, jest na jednakowym poziomie. Jeżeli jest inaczej, to całe wymiarowanie jest wykonywane od poziomu wyższego z dwu w/w wymienionych poziomów podłogi/posadzki. Dla poprawienia estetyki, proponujemy różnicę w/w poziomów "zgubić" na krawędzi progu. Polecamy "brakującą" pionową krawędź progu wykonać z tego samego materiału wykończeniowego, z którego będzie wykonana podłoga po tej stronie drzwi, po której jest niższy poziom podłogi.

Poszerzenie słupków ościeżnicy.

Każdy z otwartych na potrzeby klienta producentów drzwi zewnętrznych proponuje swoje typowe wymiary słupków ościeżnicowych, ale jednocześnie za dopłatą, oferuje ościeżnice o powiększonych wymiarach przekroju. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne jeżeli mamy w planie montaż drzwi w otworach z węgarkami, gdy elewacja jest wykończona klinkierem, kamieniem lub na elewacji są wykonane głębokie ozdobne boniowania.

Zwrot otwierania drzwi.

Zanim omówimy "za i przeciw" dla każdego z tych zwrotów, to podzielimy się z Państwem naszymi spostrzeżeniami co do statystyk wyboru zwrotu otwierania drzwi. Nasze obserwacje dowodzą że: w 80% przypadków o wyborze zwrotu drzwi decyduje... tradycja regionalna. Tak więc Polska wschodnia i północna, i kraje skandynawskie zdecydowanie najczęściej wybierają zwrot na zewnątrz budynku, Polska zachodnia i południowa i kraje Europy zachodniej zdecydowanie do wewnątrz budynku. Polska centralna, okolice Krakowa, i Warszawy nieznaczna przewaga wyboru drzwi otwieranych na zewnątrz budynku.

Drzwi otwierane DO WEWNĄTRZ budynku.

Zalety drzwi otwieranych do wewnątrz:

Pierwszą i często decydującą o wyborze zwrotu otwierania drzwi już w fazie projektowania drzwi, jest estetyka wizualna drzwi w zestawieniu ich z całą elewacją budynku - po prostu drzwi otwierane do wewnątrz zdecydowanie lepiej się prezentują i są większą ozdobą elewacji domu, niż drzwi otwierane na zewnątrz budynku. W tej wersji zwrotu otwierania drzwi, nie są widoczne z zewnątrz zawiasy skrzydła drzwiowego, ościeżnica nie jest przysłonięta przylgą (jest widoczna na szer ok 7 cm), a skrzydło drzwiowe w stosunku do ościeżnicy, jest cofnięte do wewnątrz budynku przez co jest jakoby "zwieńczone/otoczone" obwodową (ramą ościeżnicową), która eksponuje i tym samym "zdobi" całe drzwi. Jest jeszcze aspekt natury Savoir Vivre: drzwi otwierane przed gośćmi oczekującymi przed nimi, przez uchylenie skrzydła do wewnątrz domu zapraszają/zachęcają gości do przekroczenia progu tegoż domu.

Wady drzwi otwieranych do wewnątrz:

Przy zakupie drzwi wejściowych jednoskrzydłowych naszej produkcji, dla osób bardzo wrażliwych na dobór detali, ten zwrot otwierania drzwi może ograniczyć wybór koloru klamek, a to z powodu koloru progu. Stosowany w drzwiach próg aluminiowy (w kolorze naturalnego aluminium), jest zawsze widoczny - nawet przy zastosowaniu kopacza, który tylko częściowo go przysłania. Naturalny, aluminiowy kolor progu "dobrze pasuje" do okuć (klamek,rozet, nakładek na zawiasy i wkładek) w kolorze srebrnej satyny, tytanu czy inoxu. Dla jasności, bez względu na zwrot otwierania, próg zawsze jest widoczny, z tą tylko różnicą, że w przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz raz jest on widoczny od zewnątrz, a w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz od wewnątrz budynku. Przy zwrocie otwierania na zewnątrz budynku jako że jest on widoczny od wewnątrz budynku, przy wyborze klamek w innym kolorze niż zbliżony do naturalnego koloru aluminium, - nie psuje detali elewacji niekonsekwencją w doborze koloru detali wykończeniowych. Problem pozostaje nie rozwiązany przy zwrocie od wewnątrz budynku, ale tutaj przeciętny klient ma większą tolerancję na niedoskonałe dopasowanie kolorystyczne detali wykończeniowych :). Następną wadą może być problem ze szczelnością drzwi. Przy drzwiach otwieranych do wewnątrz i narażonych na bezpośrednie opady deszczu, jest większe ryzyko przedostania się niewielkich ilości wody do wnętrza domu (zjawisko to może być ograniczone w znacznym, ale nie całkowitym, przez zastosowanie tzw. kopacza ).

Drzwi otwierane NA ZEWNĄTRZ budynku:

Zalety drzwi otwieranych na zewnątrz:

Drzwi otwierane na zewnątrz budynku maja wadę estetyczną - gorzej optycznie wyglądają, niż drzwi otwierane do wewnątrz, głównie z takiego powodu, że jest mniej widoczna ościeżnica (zasłonięta z tej strony przylgą skrzydła). Ościeżnica drzwi wydaje się być dosyć wąska, są widoczne zawiasy, niewątpliwie nie należą one do elementów zdobiących drzwi (nawet ozdobne osłonki na zawiasy, które poprawiają ich estetykę i dopasowują ich kolor do koloru klamek, to przez swoje jeszcze większe niż zawias wymiary, nie dodają drzwiom lekkości). Do niewątpliwych zalet, drzwi otwieranych na zewnątrz, należy fakt, że przy tym zwrocie ich otwierania nie ma ryzyka wsypania się do domu "porannej" zaspy śnieżnej, która zamienia się później w niepożądaną kałużę wody.

Wady drzwi otwieranych na zewnątrz:

Wadą drzwi otwieranych na zewnątrz jest to, że w okresie zimowym trzeba dokładać starań, aby utrzymywać spocznik przed drzwiami w należytej czystości. Ubity śnieg i lód, należy systematycznie usuwać, aby uchronić dolną krawędź drzwi przez uszkodzeniem (a tu trzeba przypomnieć, że przy najczęściej stosowanych jednakowych poziomach podłogi wewnątrz budynku i na zewnątrz budynku - luz pomiędzy zewnętrzną posadzka, a dolną krawędzią skrzydła, wynosi zaledwie 1 cm - wewnątrz budynku, to jest aż 1 cm, ale na zewnątrz taki luz może okazać się zbyt mały jeżeli zechcemy na spoczniku położyć grubszą wycieraczkę). Przy zwrocie otwierania drzwi na zewnątrz, polecamy więc zastosować wycieraczkę wpuszczoną w posadzkę, lub wykonać spocznik przed drzwiami na poziomie niższym od poziomu podłogi wewnątrz domu. Tak jak w drzwiach otwieranych do wewnątrz, tak i tutaj można doszukać się aspektu natury Savoir Vivre: drzwi otwierane przed gośćmi oczekującymi przed nimi przez uchylenie skrzydła na zewnątrz, "odpychają" gości od domu (a przy małym spoczniku, mogą nawet ich spychać na stopnie schodów ) i nie koniecznie muszą iść w parze z gościnnym zaproszeniem do przekroczeni progu domu, w którym są zamontowane. Kolejną wadą drzwi otwieranych na zewnątrz jest konieczność zastosowania zadaszenia zabezpieczającego górną krawędź skrzydła przed przedostaniem się za nią wody opadowej.

Aktualnie projektowane domy zwykle spełniają ten warunek z dużym "zapasem" ponieważ w modzie są duże tarasy, zadaszone tarasy przeddrzwiowe.

Najpoważniejszą jednak wadą tego zwrotu otwierania drzwi jest bardzo duże ryzyko uszkodzenia skrzydła drzwiowego przez "niespodziewany" podmuch wiatru. Taki podmuch wiatru wyrywający z ręki klamkę drzwiową uszkadza zwykle zewnętrzną płaszczyznę skrzydła i krawędź węgarka budynku. Mógłby temu zapobiec porządny odbój, ale jest on zwykle montowany już "po szkodzie".

Kierunek otwierania drzwi.

Na początek należy wyjaśnić jak rozróżnić czy kiedy o drzwiach mówimy, że są lewe, a kiedy że są prawe.

Drzwi PRAWE

O drzwiach mówimy, że są prawe jeżeli: patrząc na skrzydło od strony, z której jest ono zamontowane w ościeżnicy, widzimy zawiasy po prawej stronie skrzydła

Drzwi LEWE

O drzwiach mówimy, że są lewe jeżeli: patrząc na skrzydło od strony, z której jest ono zamontowane w ościeżnicy, widzimy zawiasy po lewej stronie skrzydła.

Przy drzwiach dwuskrzydłowych obowiązują te same zasady, tylko że w tym przypadku, mówiąc o kierunku drzwi, mamy na myśli kierunek otwierania głównego / wiodącego skrzydła.

Często w tym miejscu pada pytanie: który kierunek jest lepszy ? ..lewy,czy prawy? ...Odpowiedz jest jedna: żaden nie jest ani lepszy, ani gorszy. Biorąc nawet pod uwagę ergonomie, to nawet wygodniejsze chwytanie prawą ręką ma miejsce tylko tyle samo razy co chwytanie mniej ergonomiczne ręką lewą, bo zwykle przez każde drzwi tyle samo razy wchodzimy co i wychodzimy.

Drzwi z naświetlem górnym czy bez:

Dla otworów drzwiowych znacznie wyższych niż standardowe, proponuję rozważyć wykonanie nad drzwiami naświetla górnego. Zwykle naświetla te są wykonywane w wersji nieotwieranej. Zamiast wersji szklonej u niektórych producentów możemy zamówić pełny, nieszklony panel górny ze wzorem komponującym się ze wzorem na skrzydle drzwiowym. Przed zamówieniem drzwi z naświetlem górnym należy szczegółowo rozważyć kolor szyb w przeszkleniach skrzydła i przeszkleniu górnym. Najczęściej wybierana do drzwi zewnętrznych, szyby refleksyjne w odcieniu brązu lub grafitu charakteryzują się dużą absorpcję światła (ok 40 % ) znacząco zmniejsza to ilość światła wpadającego przez nią do wnętrza domu. Funkcjonalność przemawia więc za bezbarwnymi szybami naświetla górnego, a z drugiej strony, nie mniej ważny aspekt estetyczny, przemawia za zastosowaniem kolorowego szkła refleksyjnego. Nie będzie oczywiście problemu gdy naświetle będzie pełnić tylko funkcje architektoniczno-estetyczną, (gdy wiatrołap lub hal jest dostatecznie doświetlony przez otaczające je okna lub inne drzwi). Można też bez obaw zastosować szkło refleksyjne w przypadku, gdy wysokość drzwi jest znacząco wysoka np. ok 250 cm - wówczas powierzchnia przeszklenia zrekompensuje straty ilości wpadającego światła. Można także w takim przypadku na główne skrzydło drzwi, wybrać model bez przeszkleń, wówczas problem ograniczy się jedynie do wyboru koloru szyb naświetla górnego.

Drzwi jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe:

Wybór wersji drzwi dwuskrzydłowych jest bezpośrednio związany z wymiarami otworu pod drzwi. Najczęściej klienci mają aspiracje na wygodne i efektowne drzwi wejściowe, ale otwór pod drzwi o "pół metra" za wąski pod ich montaż. Żadne zabiegi konstrukcyjne nie są w stanie zaprojektować i wykonać "porządnych" drzwi do zbyt wąskiego otworu. Jeżeli brak jest możliwości dostosowania otworu pod drzwi, do przynajmniej optymalnego wymiaru, to proponujemy zamiast "okaleczonych" drzwi dwuskrzydłowych, wykonać szerokie i wygodne drzwi jednoskrzydłowe, ewentualnie drzwi jednoskrzydłowe z nieotwieraną, pełnoszkloną dostawką boczną. Do otworów szerszych niż 190 cm, proponujemy zastosować drzwi symetryczne z dwoma skrzydłami otwieranymi o jednakowym wzorze i wymiarach, ewentualnie jednoskrzydłowe z dwiema przeszklonymi dostawkami bocznymi.

Model drzwi zewnętrznych drewnianych

Wybór modelu drzwi jest zwykle sprawą indywidualnego gustu klienta ...a na temat gustów bezpieczniej nie dyskutować - dlatego w tym temacie nie będziemy wiele doradzać, ale skupimy się na statystycznym przeanalizowaniu decyzji naszych dotychczasowych klientów. Przede wszystkim należy w tym miejscu postawić pytanie: czy drzwi maja być pełne, czy też przeszklone? I tu w 95 % wybór pada na drzwi przeszklone. Za przeszkleniem zwykle przemawia potrzeba doświetlenia przedpokoju / wiatrołapu i funkcjonalność, powszechna i powszednia potrzeba sprawdzenia tego, komu otwiera się drzwi. Niekiedy klienci maja obawy, czy przeszklenia w drzwiach nie są ułatwieniem dla potencjalnych włamywaczy w dostaniu się do domu, a zwłaszcza w przypadkach, gdy szyby są usytuowane blisko klamki? ...

s żeby rozwiać takie obawy. Zastosowane w drzwiach szyby klasy P4 ( 2 szyby gr. 4 mm zbrojone 4 warstwami foli antywłamaniowej wklejonej po między nimi) stawiają bardzo skuteczny opór przeciw prostym narzędziom, którymi zwykle posługują się włamywacze. Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że nawet wytłuczenie szyby przy obu zamkach, górnym i dolnym na niewiele się zda, jeżeli drzwi zostaną zamknięte na oba zamki i nie zostanie pozostawiony klucz we wkładce. Zwykle o wyborze modelu decyduje zewnętrzna architektura i styl domu, a w szczególności ... Pani Domu. Do domów o klasycznej, symetrycznej, trochę dworkowej elewacji (często z dwiema lub czterema kolumnami przy wejściu) najczęściej są wybierane modele o klasycznych, symetrycznych podziałach. Do domów o typowo nowoczesnej, najczęściej asymetrycznej architekturze, najczęściej są wybierane modele o prostych geometrycznych kształtach, nie rzadko z aplikacjami z blachy inox. Najczęściej o wyborze konkretnego modelu, z konkretnej serii, decydują kształty (zaokrąglenia, prostokątności, trójkątności ) występujące na takich elementach elewacji jak : okna, świetliki dachowe czy wzory / podziały bram garażowych.

Kolor drzwi.

Każdy z producentów drzwi oferuje w standardzie wymalowanie drzwi w jednym kolorach ze swojej palety kolorystycznej. Oryginalne kolorniki są dostępne u ich przedstawicieli handlowych. Część tych kolorów stanowią kolory transparentne (lazury - z widoczną strukturą i rysunkiem drewna), oraz kolory kryjące. Zwykle za dopłatą, drzwi mogą być wymalowane w kilku kolorach, a także każda ze stron drzwi, może być wymalowana w innym kolorze transparentnym lub kryjącym. Wszystkie powłoki lakiernicze, stosowane do malowania drzwi zewnętrznych winny mieć w swoim składzie filtry UV. Chronią one drewno i samą powłokę lakierniczą, przed niszczącym działaniem promieni słonecznych, i jednocześnie nie dopuszczają do zmiany wybarwienia drzwi w czasie. Dobrze utrzymywana (myta i konserwowana powłoka malarska) winna mieć trwałość - bez renowacji - przynajmniej 7 lat. Po tym okresie, powłoka drzwi „może” wymagać renowacji, polegającej na naniesieniu pędzlem (wystarczy od od strony zewnętrznej) jednej warstwy farby renowacyjnej. Farba renowacyjna ma za zadanie zregenerować grubość powłoki lakierniczej chroniącej drzwi, a „uszczuplonej” przez destrukcyjne działanie promieni UV i skrajnie na przemian: niskich i wysokich temperatur, oraz „zamaskować” eksploatacyjne uszkodzenia mechaniczne.

Szyby

Charakterystyka szyb najczęściej stosowanych do szklenia drzwi zewnętrznych:

Szyba brązowa refleksyjna

Jest najczęściej stosowaną drugą szybą w pakiecie szybowym . Jest to szyba lekko, subtelnie odbijająca światło o odcieniu brązowym (brązowa, barwiona w masie szkła). Jest polecana do drzwi zewnętrznych wymalowanych lazurami (kolorami z widocznym naturalnym rysunkiem i odcieniem drewna), a w szczególności jeżeli do drzwi zostaną dobrane okucia (klamka, rozeta i wkładki) w kolorze starego złota.

Szyba brązowa

Jest to szyba, której zastosowanie jest identyczne jak wyżej wymienionej szyby brązowej refleksyjnej, a różniąca się od niej brakiem lekko odbijającej powłoki lustrzanej po stronie zewnętrznej drzwi. Szyba ta jest brązowa w masie szkła. Także ta szyba jest polecana do szklenia drzwi wymalowanych kolorami transparentnymi z widocznym naturalnym rysunkiem i odcieniem drewna. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt iż, drzwi zewnętrzne zaszklone tego typu szybą mogą być montowane jako drzwi otwierane zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Szyba grafitowa refleksyjna

Jest to szyba lekko i subtelnie odbijająca światło w odcieniu grafitowym (grafitowa, barwiona w masie szkła). Jest zdecydowanie polecana do drzwi wymalowanych kolorami kryjącymi takimi jak kolor biały, odcienie szarości, niebieskiego itd., a także do zastosowania w drzwiach zewnętrznych wymalowanych transparentnymi lazurami w kolorach drewna do których będą zastosowane okucia klamki, rozety i wkładki) w kolorze srebrny satyna tytanu lub INOX. Są to najczęściej wybierane kolory okuć, także dlatego, iż bardziej pasują do powszechnie oferowanych do drzwi zewnętrznych progów w kolorze naturalnego aluminium.

Szyba grafitowa

Jest to szyba, której zastosowanie jest identyczne jak w/w szyby grafitowej refleksyjnej, a różni się ona od niej jedynie brakiem lekko odbijającej powłoki lustrzanej po stronie zewnętrznej. Szyba ta jest barwiona w masie szkła. Jest polecana do drzwi zewnętrznych wymalowanych kolorami kryjącymi (bez widocznego naturalnego rysunku drewna) takimi jak odcienie szarości, bieli itd., a w szczególności jeżeli do drzwi zostaną dobrane okucia klamki, rozety i wkładki) w kolorach srebrnej satyny, tytanu czy INOX. Drzwi zewnętrzne szklone szybami w kolorze brązowym mogą być zamontowane zarówno jako otwierane do wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Szyba bezbarwna refleksyjna

Jest niezbyt często zamawianą szybą do szklenia drzwi zewnętrznych. Jest to szyba bezbarwna w masie, szyba lekko, subtelnie odbijająca w odcieniu srebrnym. Ma zastosowanie do drzwi zewnętrznych wymalowanych zarówno kolorami transparentnymi (lazurami) jak i kryjącymi (bez widocznego rysunku drewna). Charakterystyczną cechą odróżniającą ją od innych szyb jest jej zdecydowanie większa przepuszczalność światła i z tego też powodu jest stosowana w sytuacjach, gdy istnieje potrzeba dobrego doświetlenia pomieszczenia znajdującego się za drzwiami zewnętrznymi.

Szyba bezbarwna

Jest rzadko stosowaną drugą szybą w pakiecie szybowym. Jest to tzw "zwykła" szyba bezbarwna taka jak szyby stosowane w oknach - pozbawiana jakiejkolwiek powłoki odbijającej. Ma głównie zastosowanie do drzwi zewnętrznych wymalowanych zarówno kolorami transparentnymi-lazurami jak i kryjącymi RAL(bez widocznego rysunku drewna) w sytuacjach gdy istnieje potrzeba szczególnie dobrego doświetlenia pomieszczenia znajdującego się za drzwiami zewnętrznymi. Najczęściej jest stosowana do szklenia naświetli górnych.

Szyba bezpieczna P1

Może być stosowana jako pierwsza w pakiecie szybowym (od zewnętrznej strony drzwi). Zbudowana jest ona z dwu tafli szkła grubości 3 mm, z wklejoną pomiędzy nimi 1 warstwą foli antywłamaniowej. Dodatkowo szyba ta może być pokryta powłoką niskoemisyjną, która ma decydujący wpływ na uzyskanie przez pakiet szybowy dobrego współczynnika Ud. Niewątpliwą zaletą takiej szyby są jej bardzo dobre parametry termoizolacyjne, oraz w zupełności zadawalające zabezpieczenie antywłamaniowe całych drzwi przy umiarkowanym ciężarze. Wybór tej szyby jest ekonomicznie i antywłamaniowo uzasadniony w przypadku, gdy szyby w sąsiednich oknach domu, również są podobnej klasy bezpieczeństwa. Jeżeli w sąsiadujących z drzwiami oknach, zamontowane są pod dwie standardowe szyby budowlane (float) grubości 4mm, to drzwi z szybami P4 będzie można uznać za przesadnie przezbrojone, w stosunku do pozostałej stolarki otworowej, i wówczas wybór szyby klasy P1 należy uznać za praktycznie i ekonomicznie nieuzasadniony.

Szyba lustro weneckie

Lustro weneckie jest szybą, która jest zbliżoną kolorystycznie do szyby grafitowej refleksyjnej, ale ze znacznie silniejszym odbiciem lustrzanym. W pogodny, nawet niekoniecznie słoneczny dzień, z zewnątrz szyba ta wygląda jak zwykłe srebrne lustro, zaś od wewnątrz można przez nią patrzeć na zewnątrz budynku. Patrząc przez tę szybę na zewnątrz widzimy wszystko w grafitowym kolorze - ponieważ powłoka odbijająca jest wykonana na szkle grafitowym barwionym w masie. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na to, iż lustro weneckie ma także dosyć silne odbicie w niepożądanym kierunku tzn. od wewnątrz domu. Jeżeli wiatrołap, w którym będą zamontowane drzwi, będzie bardzo dobrze oświetlony, czy to przez oświetlenie sztuczne, czy doświetlony światłem słonecznym wpadającym przez okna, lub inne drzwi, to patrzenie na zewnątrz przez taką szybę będzie bardzo utrudnione (lub nawet niemożliwe) ze względu na wsteczne odbicie - z obu stron może wystąpić pełne lustrzane odbicie. Z tego tez powodu zalecamy dużą rozwagę w wyborze tego typu szyb do szklenia drzwi zewnętrznych drewnianych (zasadniczo je odradzamy). Jedynie w przypadku, gdy możemy pogodzić się utratą możliwości wyglądania na zewnątrz przez szyby i potraktujemy je jako zewnętrzny element typowo dekoracyjny - np jako kompozycja z drzwiami wymalowanymi na kolor biały.

Należy tutaj wyjaśnić, że obie szyby refleksyjne: brązowa, grafitowa, bezbarwna i lustro weneckie tym skuteczniej odbijają, im ciemniej jest w pomieszczeniu za drzwiami, i im jaśniej jest na zewnątrz budynku. Efekt odbicia nie występuje jednak wieczorem, gdy pomieszczenie za drzwiami będzie oświetlone sztucznym światłem, a na zewnątrz nie będzie dostatecznie silnego oświetlenia. Podsumowując, wieczorem przy zapalonym za drzwiami świetle, przez szyby te będzie z zewnątrz widać wnętrze domu.

Szyba mleczna klejona

Producenci drzwi często oferują w pakiecie szybowym także szybę mleczną klejoną. Szyba mleczna klejona ma budowę wewnętrzną prawie identyczną jak szyba bezpieczna klasy P1 (331), z tą tylko różnica że zamiast jednej warstwy bezbarwnej foli antywłamaniowej wklejonej pomiędzy dwie szyby bezbarwne grubości 3 mm, ma wklejoną jedną warstwę foli białej tzw. mlecznej. Folia ta nadaje szybie charakterystyczny biało-matowy (tzw. mleczny kolor). Szyba mleczna jest zupełnie nieprzeźroczysta (nie można przez nią dostrzec żadnych szczegółów przedmiotów znajdujących się za nią w odległości większej niż 5 cm - nie jest więc możliwe przez nią sprawdzenie kto stoi za drzwiami). Jednocześnie szyba ta charakteryzuje się bardzo małym współczynnikiem przepuszczalności światła (mniejszym niż 50%). Wybierając taka szybę nie należy spodziewać się znacznego rozświetlenia pomieszczenia za drzwiami.

Szyba piaskowana gładka

Kolejną bardzo często oferowaną przez producentów szybą jest szyba piaskowana. Charakteryzuje ona biało-szarym matowym kolorem. Szyba ta jest piaskowana na całej powierzchni tafli i jest zupełnie nieprzeźroczysta takż? szyba lustro weneckie

Lustro weneckie jest szybą, która jest zbliżoną kolorystycznie do szyby grafit-reflex, ale ze znacznie silniejszym odbiciem lustrzanym. W pogodny, nawet niekoniecznie słoneczny dzień, z zewnątrz szyba ta wygląda jak zwykłe srebrne lustro, zaś od wewnątrz można przez nią patrzeć na zewnątrz budynku. Patrząc przez tę szybę na zewnątrz widzimy wszystko w grafitowym kolorze - ponieważ powłoka odbijająca jest wykonana na szkle grafitowym barwionym w masie.

Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na to, iż lustro weneckie ma także dosyć silne odbicie w niepożądanym kierunku tzn. od wewnątrz domu. Jeżeli wiatrołap, w którym będą zamontowane drzwi, będzie bardzo dobrze oświetlony, czy to przez oświetlenie sztuczne, czy doświetlony światłem słonecznym wpadającym przez okna, lub inne drzwi, to patrzenie na zewnątrz przez taką szybę będzie bardzo utrudnione (lub nawet niemożliwe) ze względu na wsteczne odbicie - z obu stron może wystąpić pełne lustrzane odbicie. Z tego tez powodu zalecamy dużą rozwagę w wyborze tego typu szyb do szklenia drzwi zewnętrznych drewnianych (zasadniczo je odradzamy). Jedynie w przypadku, gdy możemy pogodzić się utratą możliwości wyglądania na zewnątrz przez szyby i potraktujemy je jako zewnętrzny element typowo dekoracyjny - np jako kompozycja z drzwiami wymalowanymi na kolor biały.

Aktualna wielkość dopłaty za 1 m2 obliczeniowego przeszklenia znajduje się w cenniku dopłat do drzwi zewnętrznych drewnianych. Obliczeniową powierzchnię przeszklenia odczytujemy cennika drzwi zewnętrznych. Wartość dopłaty za lustro weneckie jest równa iloczynowi w/w ceny za 1m2 przeszklenia i w/w obliczeniowej powierzchni przeszklenia także i przez nią nie można dostrzec żadnych szczegółów obiektów znajdujących się za drzwiami. Jednocześnie należy zauważyć, iż szyba ta charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością światła, wynoszącym ok. 80%. Wybierając taka szybę można spodziewać się znacznego rozświetlenia pomieszczenia za drzwiami.

Szyba piaskowane ze wzorem

Niektórzy producenci oferują także szyby piaskowane z ozdobnymi wzorami. Szyba piaskowana w miejscach piaskowanych ma charakterystyczny biało-szary, matowy kolor. Jest ona zupełnie nieprzeźroczysta w miejscach wypiaskowanych, i przeźroczysta w miejscach niepiaskowanych. Zwykle piaskowany wzór jest wykonywany na szybie bezbarwnej ewentualnie na grafitowej, bardzo rzadko zaś na szybach brązowych, zielonych i niebieskich. Wzór na szybie może być wypiaskowany w tzw pozytywie lub negatywie. Ozdobne elementy np. motywy roślinne mogą przeźroczyste, zaś tło nieprzeźroczyste-matowe, lub odwrotnie motywy ozdobne matowe, zaś tło przeźroczyste. Wzornictwo piaskowanych motywów jest nieograniczone i wzór może być zaprojektowany lub dostarczony przez klienta.

- szyby ornamentowe

W pakiecie szybowym mogą być także montowane szyby ornamentowe, powszechnie stosowane do szklenia drzwi wewnętrznych. Jest to bardzo rzadko stosowany wariant szklenia. Dostępne są właściwie wszystkie spotykane na polskim rynku szyby ornamentowe. Z szyb ornamentowych stosowanych do szklenia naszych drzwi zewnętrznych najczęściej są stosowane szyby: szynszyla, kora i delta, master-care itp.

Witraże

Uznani producenci drzwi, posiadają w swojej ofercie także szyby witrażowe. Wzornictwo witrażowych motywów jest nieograniczone i wzór witrażu może być dostarczony przez klienta. Szyba witrażowa zwykle jest umieszczana w środku zespolonego pakietu szybowego.

Szyba antywłamaniowa P4

Szyba P4, zbudowana jest z dwu tafli szkła grubości 4 mm, z wklejonymi pomiędzy nimi 4 warstwami foli antywłamaniowej. Szyba P4 spełnia wymogi stawiane antywłamaniowej klasie "C". Najczęściej jest montowana w drzwiach z certyfikatem antywłamaniowości. Jej wadą jest jej znaczny ciężar. Ciężar ten jest szczególnie niepożądany przy modelach o dużych powierzchniach przeszklenia. Praktyczny wybór tej szyby jest uzasadniony w przypadku gdy szyby w sąsiednich oknach domu, również są podobnej klasy bezpieczeństwa. Jeżeli w sąsiadujących z drzwiami oknach, zamontowane są pod dwie standardowe szyby budowlane grubości 4mm, to drzwi z szybami P4 będzie można uznać za przezbrojone, w stosunku do pozostałej stolarki otworowej, i wybór takiej szyby należy uznać za praktycznie i ekonomicznie nieuzasadniony.

Typ zamka drzwiowego.

Drzwi zewnętrzne winny być wyposażone w zamki antywłamaniowy klasy C. Najlepszą ochronę antywłamaniową zapewniają wielopunktowe zamki listwowe. Wiodący producenci posiadają w swojej ofercie także zamki w wersji elektrozaczepem. Elektryczne odryglowywanie zamków tego typu jest sterowane przez wyłączniki , z pilota, przez karty zbliżeniowe lub przez klawiaturę. Zwykle są montowane w drzwiach wyposażonych w pochwyt rurowy (antabę) lub gałko-klamkę. Należy tutaj zauważyć, że elektrozaczep blokuje drzwi tylko na klinowej zapadce zamka. Drzwi zablokowane tylko w ten sposób (bez przekręconych ręcznie wkładek) nie są zaryglowane "antywłamaniowo".

Samozamykacz.

Samozamykacze są montowane głównie do drzwi z elektrozaczepem, w którym przewiduje się używanie funkcji "dzień-noc". Funkcja ta umożliwia otwierani drzwi z antabą lub gałko-klamką bez użycia klucza (przez silnie pociągniecie lub popchnięcie za pośrednictwem antaby).

Antaby (pochwyty rurowe).

Na rynku dostępnych jest wiele modeli antab zwykle wykonanych ze stali inox. Relingi tych antab mogą mieć przekrój okrągły, kwadratowy, prostokątny lub owalny. Ich powierzchnie mogą być wykończone techniką szczotkowania, polerowania lub przez połączenie obu tych technik.

Klamki i rozety.

Drzwi zewnętrzne zwykle nie są oferowane z klamkami i rozetami na dodatkowe wkładki górne. Przy ich doborze należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wzornictwo ale także ich odporność antywłamaniową. Przy wyborze koloru okuć (klamek, rozet i wkładek) nie zaszkodzi wziąć pod uwagę kolor progu montowanego zamawianych drzwiach. Jest on zawsze w kolorze naturalnego aluminium (prawie identycznym jak kolor F1 oferowany przez wszystkich wiodących producentów klamek do drzwi zewnętrznych). Próg jest widoczny tylko od strony przeciwnej do zawiasów, a wiec przy drzwiach otwieranych do wewnątrz tylko od zewnątrz budynku, a przy drzwiach otwieranych na zewnątrz tylko od wewnątrz budynku. Kolor progu nie jest jednak zwykle decydującym argumentem przy wyborze koloru okuć. Zwykle kolor okuć dobierany jest do koloru drzwi, koloru klamek w oknach czy w drzwiach wewnętrznych, czy też do koloru balustrad schodowych. Jeżeli chodzi o wybór modelu klamki to należy się tu kierować indywidualnymi upodobaniami i modelem drzwi. Ten ostatni argument zwykle decyduje o wyborze modelu klamki. Do modeli drzwi o prostokątnych kształtach są zwykle wybierane modele klamek i rozet "o kanciastych" kształtach szyldów, zaś do modeli drzwi o zaokrąglonych, łukowatych kształtach, są zwykle wybierane modele klamek i rozet "o zaokrąglonych" kształtach szyldów.

Wkładki drzwiowe.

Ze względu na bezpieczeństwo warto wybrać wkładki klasy C, zaś ze względu na wygodę użytkowania warto wybrać wkładki na tzw. wspólny klucz (tzn. jednym wspólnym kluczem są otwierane obie wkładki). Zwykle taki zestaw zawiera jedną wkładkę w wersji klucz-klucz, a drugą w wersji klucz-gałka). Na czas budowy dobrze jest zastosować tzw. tanie wkładki tymczasowe. Unikniemy w ten sposób ryzyka skopiowania klucza wkładek docelowych.

Wizjer.

Wizjer szerokokątny zwykle jest montowany w drzwiach wejściowych do mieszkań w budynkach wielorodzinnych. W drzwiach do domków jednorodzinnych zwykle rolę wizjera przejmują przeszklenia. Wizjer szerokokątny w drzwiach zewnętrznych sprawdza się tylko wówczas, gdy goście podejdą do drzwi na odległość nie większą niż kilku metrów. Praktycznie ma to miejsce tylko w domach stojących na działkach bez ogrodzeń (zwykle w domach w zabudowie szeregowej). Jeżeli przez wizjer w drzwiach zechcemy przyglądać się gościom czekającym za płotem oddalonym od drzwi o ok. 10 metrów, to szeroki kąt tego wizjera sprawi, że naszych gości ledwie będziemy dostrzegać, a już na pewno nie uda nam się ich rozpoznać.

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł, pomoże Państwu w dokonaniu dobrego wyboru typu i wyposażenia drzwi, tak aby cieszyli się Państwo z bezawaryjnego użytkowania przez wiele lat.

fragment drzwi zewnętrznych z blachą inox i gałką obrotową
Fragment drzwi zewnętrznych z blachą inox i gałką obrotową.